sobota 24 czerwiec 2017

AKTYWIZM

Bezwarunkowy Dochód Gwarantowany na Hawajach


Na świecie często się opisuje go skrótem UBI (Unconditioanal Basic Income). Jego idea jest prosta: każdy człowiek jest swojego rodzaju "udziałowcem" życia na naszej planecie i tylko z tego tytułu należy mu się minimum środków na przeżycie. Od narodzin do śmierci.  By nie musiał kraść i doświadczać głodu i bezdomności. Howhg! To wszystko.

Hawaje - jeden z 50. stanów USA przeprowadziły pełną legislację (w obydwu izbach) ustanawiającą wprowadzenie Bezwarunkowego Dochodu Gwarantowanego dla wszystkich obywateli stanu Hawaje. Nie znane są jeszcze szczegóły, takie jak wysokość przyznawanej kwoty. Wiadomo, że dostanie ją każdy i że ustawodawca powołuje też specjalne rządowe struktury odpowiedzialne za monitorowanie całego procesu, jego analizę oraz modyfikację, gdy taka potrzeba zaistnieje.

Czytaj więcej...

Afryka i chciwe łapy świata


Euro-amerykański punkt widzenia tak wszechobecny w mediach tzw. głównego nurtu w zasadzie wyrzucił ze swojego słownika słowo "Afryka". Ile razy zdarzyło Ci się usłyszeć w wiadomościach nazwę tego wspaniałego kontynentu na przestrzeni ostatnich kilku, kilkunastu lat? Kilka? Kilkanaście razy? Jeżeli nawet, to tylko w jednym kontekście: "biedny kraj", "biedni ludzie", "biedny kontynent", który nie może przeżyć bez pomocy całego świata. I ewentualnie "krwawi dyktatorzy". I oczywiście "cały świat na niego łoży", zaś każdy z nas indywidualnie gdzieś kiedyś pewnie dotknął jakiejś charytatywnej formy pomocy dla Afryki.

Czytaj więcej...

Coś się zmienia w polskiej świadomości: o szczepieniach


3 czerwca między innymi w Warszawie miał miejsce zapowiadany międzynarodowy protest przeciw przymusowi szczepień. Przebieg tego wydarzenia zaskoczył prawdopodobnie wszystkich - zarówno organizatorów i uczestników. Popsuł też zapewne dzień niejakiemu Konstantemu Radziwiłłowi. Ten pan, który zasługuje na swój własny trybunał - chociażby za wieloletnie prześladowanie alternatywnych metod leczenia w Polsce - niestety wciąż sprawuje funkcje ministra zdrowia w naszym kraju. Zaskoczone też zapewne były i służby zajmujące się inwigilacją tych, którzy myślą samodzielnie. Według organizatorów protestu na Miodowej pojawiło się około 10 tysięcy ludzi!

Czytaj więcej...

Olivier Stone w cyklu wywiadów z Władimirem Putinem


Od 12 czerwca przez cztery kolejne wieczory na kanale Showtime będzie emitowany dokument na który składają się wywiady, których Władimir Putin udzielił znanemu reżyserowi Olivierowi Stone'owi. Stone gromadził swój materiał przez dwa lata. Przeprowadził z Putinem dziesiątki wywiadów przy założeniu pełnej swobody pytań i odpowiedzi. W sieci pojawiły się zapowiedzi tego wydarzenia:

Czytaj więcej...