czwartek 21 marzec 2019


A jednak ciekawość Cię skusiła. Uprzedzałem w tytule, że wolał/a byś tego nie wiedzieć. Bo fajnie jest wierzyć, że można się znaleźć w autentycznym monumencie ludzkiej historii zwanym Stonehenge. I że ta magiczna kamienna forma zbudowana prawdopodobnie około 3000 roku pne nie do końca zrozumiałym dla nas zamysłem jest autentykiem nie tkniętym przez tysiąclecia. Jak... piramidy dajmy na to. No cóż...

Na stronie Ancient Code pojawił się dość zaskakujący artykuł, który dokumentuje kilkanaście prac... cóż... remontowych, które przeprowadzono na terenie Stonehenge w XX wieku (pomiędzy rokiem 1901 a 1964). Jak piszą niektórzy archeolodzy oraz co widać na niesamowitej galerii zdjęć, określenie dzisiejszego monumentu jako: "a product of the 20th-century heritage industry" [wytwór przemysłu turystycznego ukazującego pomniki dziedzictwa narodowego] może być bliższe prawdy, niż chcielibyśmy to wiedzieć.Z przytaczanych dokumentów wynika, że na przykład kamień 56, który był zagrożony upadkiem został przesunięty o pół metra ze swojej oryginalnej pozycji, albowiem wylano betonową ławę na której ów kamień posadowiono na nowo. W latach 20. a następnie 40. i 50. odkopano i odkryto podwaliny sześciu kolejnych kamieni. Trzy z nich przeniesiono na nowo wylane betonowe ławy w 1958 roku. Kamień 23 podobnie wzmocniono w 1964 roku.Powyższe informacje same w sobie nie wzbudzają takiego niepokoju, jak zdjęcia, których imponująca galeria znajduje się na stronie Ancient Code. Zdjęcia, których jedynie próbki przytaczam tutaj ukazują skalę ingerencji w budowlę Stonehenge. I nie końca wiadomo, czy mamy do czynienia z dziełem z przed 5000 lat, czy z przed 50?

 
W artykule na stronie Indymedia pojawia się jeszcze bardziej dosadne zdanie:

What we have been looking at is a 20th Century landscape, which is reminiscent of what Stonehenge MIGHT have been like thousands of years ago. It has been created by the heritage industry and is NOT the creation of prehistoric people. What we saw at the Millennium is less than 50 years old.

 

To, na co patrzymy to krajobraz z XX wieku, który jest jedynie czymś, co ma przypominać jak BYĆ MOŻE Stonehenge wyglądało tysiące lat temu. Zostało to stworzone dla potrzeb przemysłu [turystycznego] ukazującego pomniki dziedzictwa narodowego i NIE jest wytworem prehistorycznych ludzi. To co możemy oglądać w [nowym] tysiącleciu jest datowane na mniej niż 50 lat.
Cóż... WIERZ W CO CHCESZ.

Link do galerii ze wszystkimi zdjęciami: Ancient Code
Zdjęcie w główce artykułu: Jeffrey/Flickr (CC BY-ND 2.0) "Stonehenge Series 5 of 4: Yeah, I know."
Zdjęcia w artykule/Photo Credit: amazfacts.com
Źródło: Ancient Code / indymedia.org.uk