piątek 22 marzec 2019

 

Street Art czyli londyńska sztuka ulicy znów dała znać o sobie. Dotychczas prym w tej dyscyplinie prowadził Banksy komentując istotne polityczne zdarzenia swoimi wyrazistymi graffiti. Teraz na ścianach Londynu zaczął komentować ktoś, kto sygnuje swoje graffiti jako Bambi.

Bambi zaczął od komentarza podsumowującego obecną powyborczą sytuację w USA hasłem Make America Sane Again [Zrobimy znów Amerykę rozsądną] parafrazując główne wyborcze hasło Donalda Trumpa Make America Great Again [Zróbmy znów Amerykę wielką]. Swoją drogą ciekawe, jak by skomentował wygraną Hilary Clinton?

 Bambi Street Art

 

Najnowsze dzieło Bambi komentuje prawdopodobną przyszłość stosunków między USA i Wielką Brytanią zapowiedzianych spotkaniem Donalda Trumpa i Theresy May, premier rządu JKM. W swoim grafitti zatytułowanym Lie Lie Land [Świat kłamstwa] nawiązał on do znanego plakatu promującego pewien musical z Hollywood zatytułowany La La Land [Świat Iluzji].

 

Bambi Street Art


No i cóż, ma Bambi w swoim przekazie wyrazistość Banksy'ego, co by nie mówić. Banksy jest ikoną Street Art, chyba najbardziej znaną i intrygującą postacią ze świata graffiti. Zresztą pewnie nie jest przypadkowe podobieństwo imienia Bambi do Banksy. Ten ostatni maluje swoje graffiti od lat - nie tylko w Londynie, ale na całym świecie, także przykład na terenach okupowanej przez Izrael Palestyny.

 Banksy Street Art

 

I w zasadzie Banksy'emu po dzień dzisiejszy udało mu się zachować anonimowość, pomimo tłumu poszukiwaczy jego prawdziwej tożsamości. Od czasu do czasu ktoś próbuje ogłosić światu kim jest tajemniczy Banksy, ale nikomu się nie udało tego potwierdzić z całą pewnością. Najbardziej nachalny w tej kwestii był The Guardian, który uzurpuje sobie tytuł "odkrywcy" prawdziwej tożsamości Banksy'ego (jako niejakiego Roberta Banksa), ale ani rzeczony Robert Banks, ani Robert Gunnigham wytypowany do tej funkcji przez The Mail on Sunday nigdy nie potwierdzili, że mają coś wspólnego z Banksy'im. Wręcz odwrotnie, obaj zaprzeczyli.

  Banksy Street Art

 

Banksy działa anonimowo i nie przeszkadza mu to wydawać albumy ze swoimi pracami, organizować międzynarodowe konkursy street art, czy też nakręcić film "Wyjście przez sklep z pamiątkami" nominowany do Oscara. Banksy nie ma konta na FB, ani na Tweeterze. W przeciwieństwie do Bambi, który pokazuje swoje dokonania na FB.


Banksy to jeden z ciekawszych komentatorów otaczającej nas rzeczywistości. Jeżeli zarezonujesz z tą formą przekazu, zajrzyj chociażby TUTAJ. I doceń wyrazistość Bambi'ego też! Może to także Banksy?