sobota 20 kwiecień 2019


7 października w całej Polsce ruszy XI edycja akcji „Zerwijmy łańcuchy”. Chodzi o łańcuchy na szyjach naszych braci mniejszych - konkretnie o szyje psów łańcuchowych.


Obecnie obowiązująca ustawa o ochronie zwierząt mówi: „Zabrania się trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu. Długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 m”. Jednak wciąż zapisy te są łamane, a zwierzęta, zwłaszcza na wsi, stoją na łańcuchach i sznurach dłużej niż zezwalają na to przepisy.

Przed wakacjami złożony został nowy projekt ustawy o ochronie zwierząt, przygotowany przez Parlamentarny Zespół Przyjaciół Zwierząt we współpracy z fundacją „Viva!”. Aktywiści domagają się całkowitego zakazu trzymania psów na łańcuchu. Jednak wakacje minęły, a ustawa nadal nie może doczekać się procedowania. Szczególne kontrowersje, obok stopniowego wygaszania ferm futrzarskich, wzbudza właśnie zapis o łańcuchach. Dlatego XI edycja akcji „Zerwijmy łańcuchy” ma wymiar szczególny.

7 października w całej Polsce odbędą się happeningi, w ramach których, jak co roku – portal psy.pl razem z aktywistami fundacji Zwierzofani ustawia w centrach miast budy i zachęca do przykucia się do nich łańcuchem, aby zrozumieć, jak wygląda świat z perspektywy psa łańcuchowego i jak wielką krzywdę wyrządza to zwierzętom.

Link do mapy organizowanych wydarzeń jest TUTAJ

Tekst powyższy w dużej mierze zaczerpnięty został z portalu STRAJK.eu

Zdjęcie/Photo credit: zerwijmylancuchy.pl