sobota 20 kwiecień 2019
 • 1 BLOG ZAWIESZONY ALE EFEKT SETNEJ MAŁPY ŻYJE NA YOU TUBE
 • 2 Jestem zwierzęciem. Myślę. Czuję. Chcę żyć. Kraków 22 października
 • 3 Zerwijmy łańcuchy - po raz jedenasty w obronie łańcuchowych psów
 • 4 Prawda o nowotworze - 3 dni seminarium on-line
 • 5 Poza Materializmem - konferencja w czeskiej Pradze
 • 6 23.09.17 Ogólnoświatowy Dzień Patrzenia Sobie w Oczy
 • EFEKT SETNEJ MAŁPY
 • REKLAMA

Efekt setnej małpy jest hasłowym zapisem pewnego doświadczenia.

imageOdwołuje się ono do naszej zbiorowej świadomości i swojego rodzaju fenomenu powtarzalności - że po przekroczeniu pewnej minimalnej ilości osób w danej populacji, które osiągają podobny poziom wiedzy, umiejętności i świadomości, dostęp do tej wiedzy, umiejętności i świadomości lawinowo otwiera się dla wszystkich .

Read More

Reklama w roli do której kiedyś została powołana użyteczną informacją jest!

imageBędzie i jest pełnoprawną treścią strony, którą można się poszczycić. Będzie dobierana ją zgodnie z najlepszym przekonaniem, czego Ty możesz potrzebować. Reklamujemy więc zdrową żywność, naturalne ubrania i kosmetyki, produkty mądrego recyklingu, przyjazne technologie i to, co sprzyja zdrowemu i mądremu życiu.

Read More

3 a KINO CIEKAWE

 
[KINO PL] O KULISACH WIKIPEDII CZ.1
[KINO PL] O KULISACH WIKIPEDII CZ.2

3 b HORYZONT

 HORYZONT ZDARZEŃ #128
 POWIĘKSZENIE#4 - UJAWNIENIE DOKUMENTÓW O JFK

4 a TECH

 
GRAJĄCE OKULARY
 

4 b VISION

 
WSPOMNIENIA O WOJTKU DREWNIAKU
 

4 c EDU

 
DWA RODZAJE PODRÓŻY W CZASIE  [ANG]
 

5 AKTUALNOŚCI EFEKT SETNEJ MAŁPY

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18

6 XSIĄŻKI

image
EFEKT

Ajurweda i Piękno

PRZEJDŹ DO KSIĘGARNI
image
SETNEJ

Coś dla dzieci: Uśmiech dla żabki

PRZEJDŹ DO KSIĘGARNI
image
MAŁPY

Co choroba mówi o Tobie?

PRZEJDŹ DO KSIĘGARNI

7 ZNALEZIONE CIEKAWE W POLSKIEJ SIECI

 • Independent Trader / [EKONOMIA I POLITYKA] Strach przed Koreą Północną czyli walka o wpływy


  Ostatnio w mediach głównego nurtu non stop słyszymy o zagrożeniu płynącym ze strony Korei Północnej. Jako, że geopolityka i finanse chodzą w parze temat ten staram się monitorować od lat i pewną prawidłowość zauważyłem dość dawno temu. Temat Korei wypływa mniej więcej co dwa lata. Za każdym razem słyszymy o kolejnych próbach rakiet, które mimo znacznego unowocześnienia nadal przypominają technologię USA sprzed jakiś 70 lat i nie stanowią rzeczywistego zagrożenia.

  Motyw Korei jest jednak  ochoczo wykorzystywany jako temat zastępczy, odciągający masy od rzeczywistych problemów gospodarczych zwłaszcza w USA, gdzie ponad 80% społeczeństwa obawia się ataku ze strony Korei mimo, że mniej niż 5% jest wstanie wskazać ją na mapie.

  Nie twierdzę absolutnie, że reżim Kim Dzong Una jest bez winy. Odwrotnie, Korea jest jednym z krajów w którym ogromną część budżetu wydaje się na zbrojenia podczas gdy gospodarka kraju jest na poziomie ekstremalnego zacofania, a głód jest na porządku dziennym. Ostatecznie gdy kraj ten jest odcięty od technologii, gospodarką zarządza się centralnie i nieefektywnie to co jakiś czas zaczyna brakować żywności. Wtedy zazwyczaj Kim podobnie jak jego poprzednik zaczyna szantażować kraje zachodu używając motywu militarnego w oczekiwaniu na pomoc finansową czy humanitarną. Co gorsza w przeszłości szantaż zawsze działał więc czemu nie zastosować go ponownie.
   
  Czy Korea dysponuje bronią atomową?

  Korea Płn. rzeczywiście dąży do pozyskania broni atomowej. Co do tego nie mam wątpliwości i żeby była jasność jestem absolutnym przeciwnikiem udostępniania technologii atomowej szaleńcom pokroju Kim’a. Jeżeli jednak spojrzymy na sprawę trochę obiektywniej to w obliczu ciągłych gróźb ze strony USA nie dziwię się, że władze Korei robią co mogą aby pozyskać technologię atomową. Gdyby Irak posiadał broń atomową, nigdy nie doszło by do inwazji uzasadnionej przez zachód posiadaniem „broni masowego rażenia”, której nigdy nie znaleziono oraz rzekomymi powiązaniami z Al Quedą. O większa hipokryzję trudno w obliczu gdy administracja Obamy poprzez Hilary Clinton współpracowała z Al Quedą w Syrii. Wtedy jednak chodziło o ta dobrą Al Quedę :-)

  Kolejnym przykładem tego co może spotkać Koreę Płn. jest Libia. Do 2011 najbogatszy kraj Afryki zmieniony w pobojowisko pod hasłem szerzenia demokracji. Gdyby kraj ten poza ogromnym bogactwem - złożami ropy, posiadał także technologię atomową, najprawdopodobniej nigdy nie zostałby zaatakowany, a Kadafi pod wpływem innych nacisków wycofałby się z planu wprowadzenia w krajach Afryki Płn. złotego dinara i wykorzystywania go do handlu ropą.

  Z drugie strony zastanawia mnie czemu niektóre kraje jak np. Francja, mimo zakazu przeprowadzania prób atomowych, przeprowadziła ich kilkanaście i nikt jej nie groził atakiem, nikt nie sugerował sankcji o ich wprowadzeniu nie wspomnę. Co z Indiami i Pakistanem, które od kilku lat zalicza się do grona potęg nuklearnych. Co z Izraelem, który nieoficjalnie dysponuje ponad 400 głowicami, ale wbrew naciskom międzynarodowych organizacji w tym ONZ, nigdy nie zgodził się na żaden audyt. Najwyraźniej są równi i równiejsi. „Oś zła” wyznaczona przez USA to jednak Iran, Syria oraz Korea Płn. i fakt, że kraje te jako jedyne nie mają prywatnego banku centralnego nie ma tu żadnego znaczenia.


  PRZEJDŹ NA STRONĘ INDEPENDENT TRADER ŻEBY POCZYTAĆ DALEJ


   

  Read More
 • Marta Brzoza/Inne spojrzenie / [ZDROWIE] Szwajcaria zabroniła wykrywanie raka mammogramem


  W 2013 roku, Szwajcarska Rada Medyczna została poproszona o przygotowanie przeglądu badań przesiewowych w kierunku mammograficznym. Dwaj doktorzy: Nikola Biller-Andorno i Peter Juni, MD, wzięli udział w badaniach opisanych w New England Journal of Medicine. W 2016 roku szacowano, że około 246,660 nowych przypadków inwazyjnego raka piersi zostanie rozpoznanych u kobiet w Stanach Zjednoczonych oraz 61 000 nowych przypadków nieinwazyjnego raka piersi. Mammogramy kłamią?

  Mammogramy nadal traktowane są jako najbardziej skuteczne narzędzie do badań przesiewowych w wykrywaniu raka piersi. Jednak ci dwaj lekarze byli zszokowani odkryciem. Okazuje się, że istnieją bardzo słabe dowody wskazujące na korzyści płynące z badań mammograficznych.

  Kanadyjskie krajowe badanie przesiewowe w kierunku raka piersi, które przeprowadzono w ciągu 25 lat, pokazało, że 106 z 484 wykrytych nowotworów jest nietrafionych. Fakt, że korzyści z tej formy badań nad rakiem są tak zawyżone, wydaje się niepokojący dla społeczności medycznej i pacjentów.

  Kolejne badania, to 10 prób obejmujących ponad 600 000 kobiet ujawniły, że można zapobiec tylko jednej śmierci na 1000 badanych kobiet.

  W lutym 2014 roku opublikowano raport prowokując Szwajcarską Radę Medyczną do działania, aby ocenić jakość badań przesiewowych w kierunku mammograficznym oraz przekazać kobietom prawdziwą wiedzę o badaniach mammograficznych.

  Jaki wniosek wypływa z raportu?

      Za każde uratowane życie przy użyciu badań mammograficznych, 3-14 kobiet dostaje fałszywą diagnozę o posiadanym nowotworze.


  PRZEJDŹ NA STRONĘ INNE SPOJRZENIE - MARTA BRZOZA. ŻEBY POCZYTAĆ DALEJ

  Read More
 • Aleks Eror / Nowy Obywatel / [LIFE STYLE] Jak nowoczesne trendy żywieniowe niszczą świat


  Nigdy nie pojmowałem trendów rynku gastronomicznego. Oczywiście rozumiem to, jak funkcjonują, ale nie chwytam kierujących nimi zasad. Jak jedzenie może stać się modne? Jakim sposobem konkretna żywność może być „na fali”, a za chwilę wypaść z łask? Jeśli mowa o rynku tekstylnym i jego modach – projektant może zaproponować coś nowego pod względem estetycznym, co na chwilę „chwyci”, zanim w końcu stanie się na tyle dostępne i popularne, że zainteresowanie użytkowników poszybuje w stronę Następnego Wielkiego Trendu. Rozumiem to. Jednak jedzenie to co innego. Ostatnimi czasy na przykład niesłychanie modnym produktem spożywczym jest jarmuż. Po jego spożywaniu poznamy hipstera równie skutecznie, jak po krzaczastej brodzie i ścianach zbudowanych z surowych cegieł – a przecież jarmuż istniał od zawsze i zawsze był dla nas dostępny. Dlaczego zatem nagle jest o wiele bardziej modny niż 10 lat temu?

  Oczywiście to pytanie przynajmniej w części retoryczne: jarmuż jest trendy, ponieważ jedzą go modni ludzie, czyli 20- i 30-latkowie o kosmopolitycznym nastawieniu, którzy mają wielu obserwujących na Instagramie i umieszczają na swoich profilach w mediach społecznościowych cieszące oko zdjęcia modnych posiłków, przyrządzonych z modnych składników wolnych od piętna firmy Monsanto. Czasami jedzą tak ze względów zdrowotnych, czasami nie. Tak czy owak – to absurd.

  Jeżeli mieszkacie w największych miastach Zachodu i jesteście choć odrobinę rozeznani w obecnie panujących chwilowych modach, prawdopodobnie rozumiecie, co mam na myśli, pisząc, że żywność może być „na fali”. Tak, jak wspomniałem – jarmuż jest na fali. Tosty z avocado? Zdecydowanie na fali. Komosa ryżowa może trochę pachnie rokiem 2012, ale i ona zdecydowanie mieści się w tej kategorii. Zielone warzywa liściaste? To po prostu ferrari wśród jarzyn. Może i mamy do czynienia z jakąś sekretną kampanią promującą żywność, której istnienia nie jestem świadomy, ale widzę pewną prawidłowość – zazwyczaj tego typu produkty trafiają na szczyty popularności, gdy przedstawiciele świadomej wartości rozsądnego odżywiania, obeznanej z mediami klasy średniej, odkrywają którąś z mniej znanych zdrowotnych korzyści ich spożywania i nagle zaczynają się nimi ponad normę objadać.


  PRZEJDŹ NA STRONĘ NOWY OBYWATEL ŻEBY POCZYTAĆ DALEJ  Read More
 • Czarna Teoria / [G20 OKIEM ANARCHISTY] Niech żyje Czarny Blok!


  – Opowiedz mi dlaczego masz złamane żebro, jak do tego doszło?

  – To stało się zaraz po tym, kiedy pokojowa demonstracja z pierwszego dnia (Welcome to Hell – 6 lipca 2017 r.) została z premedytacją zaatakowana, mimo braku działań zaczepnych ze strony protestujących. Na odcinku 300 metrów ulica była obudowana wysokim murem z jednej strony, a z drugiej strony kordonem policji. Powyżej przy barierkach wzdłuż trasy, stali zwyczajni ludzie, robiący zdjęcia i kibicujący nam. Policja od strony gdzie była ulica, budynki, sklepy, itd. zaatakowała nas przypierając tłum do muru. Czoło naszego marszu było zablokowane przez wozy opancerzone i armatki wodne, a pancerne świnie w pełnych pancerzach i białych kaskach na długości 100 metrów od czoła pochodu natarły na demonstrujących. Była to oczywiście próba wyeliminowania najbardziej bojowych i doświadczonych partyzantów z tzw. Czarnego Bloku, który tradycyjnie idzie w awangardzie trzymając bannery. Widząc zamieszanie i ścisk, szybko wspiąłem się na mur, a będąc już na górze, mocno się wychyliłem, żeby pomagać innym przypartym do muru w ucieczce z „młyna”. Zobaczyłem dziesiątki wspinających się “czarnych”, i jednego ewidentnie panikującego „turystę”. Mocno się wyróżniał w swoich modnych ubraniach, więc postanowiłem mu pomóc. Uchwycił mnie za ręce, i zamiast skorzystać z pomocy i samemu się wspiąć na górę, rozpaczliwie zawisnął na mnie całym ciałem. Wtedy właśnie złamałem sobie żebro o barierkę. Turystę udało się ewakuować z pomocą kilku towarzyszy. Mam nadzieję, że do końca życia będzie opowiadał, jak to stróże prawa i bezpieczeństwa chcieli go zabić, a Czarny Blok uratował mu dupę.


  PRZEJDŹ NA STRONĘ CZARNA TEORIA ŻEBY POCZYTAĆ DALEJ

   

   

  Read More
 • Gazeta PL/Kultura / [SZTUKA] Takiego filmu jeszcze nie było. Polska reżyserka dostała za niego owacje na stojąco

  Na festiwalu filmów animowanych w Annecy odbyła się premiera polsko-brytyjskiego filmu "Twój Vincent". Na potrzeby niesamowitej produkcji zostało ożywionych aż 120 dzieł van Gogha.

  Zaraz po światowej premierze “Twojego Vincenta” widzowie oklaskiwali go na stojąco przez 15 minut. Nikogo więc nie zaskoczyło, że dostał Nagrodę Publiczności na Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy.

  Scenariusz napisany przez Dorotę Kobielę i Jacka Dehnela opowiada historię artysty ustami bohaterów jego obrazów - znajomych i przyjaciół, których portretował. Wydaje się to najtrafniejszy sposób przedstawienia filmowo historii van Gogha - sam malarz w jednym z listów do swojego brata napisał, że “nie możemy mówić inaczej niż poprzez nasze obrazy”.  PRZEJDŹ NA STRONĘ GAZETA.PL/KULTURA ŻEBY POCZYTAĆ DALEJ

   

   

  Read More
 • Strajk Eu / [EKONOMIA I POLITYKA] Parlament Europejski: koniec ze sprzętem żyjącym tylko do końca gwarancji


  – Musimy sprawić, aby nie trzeba było wyrzucać telefonu, w którym zniszczona jest tylko bateria. Musimy upewnić się, że konsumenci wiedzą, jak długo urządzenia będą działać i jak można je naprawić – powiedział w Parlamencie Europejskim europoseł Zielonych Pascal Duran. PE przyjął rezolucję i zaapelował do koncernów, aby części zamienne były tańsze, a produkty psuły się rzadziej.

  77 proc. konsumentów w UE wolałoby naprawić zepsute urządzenie zamiast kupować nowy sprzęt. W związku z tym Parlament Europejski przegłosował wczoraj rezolucję, która ma spowodować, by do sprzedaży trafiały produkty, które są bardziej trwałe, a gdy się popsują, to nie trzeba będzie ich wyrzucać. Pracę dzięki temu znajdą tysiące ludzi, bo dzięki obniżeniu cen części zamiennych pojawi się wiele punktów, w których będzie się opłacało sprzęt naprawić.

  Europosłowie wyszli z założenia, że koncerny sztucznie skracają żywotność produktów, żeby tuż po zakończeniu terminu gwarancji trzeba je było wymieniać na nowe. W związku z tym proponują wprowadzenie „kryteriów minimalnej odporności”i jeżeli naprawa produktu trwa dłużej niż miesiąc, gwarancja musi zostać przedłużona o okres odpowiadający czasowi naprawy.

  Rezolucja stanowi, że państwa Unii powinny wprowadzić przepisy zmuszające „do produkowania rzeczy trwałych i nadających się do naprawy, wspierać naprawy oraz sprzedaż produktów z drugiej ręki”. Spowoduje to tworzenie nowych miejsc pracy i redukcję odpadów.  PRZEJDŹ NA STRONĘ STRAJK EU FAKTY ŻEBY POCZYTAĆ DALEJ

  Read More
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9